اینکوترمز ۲۰۱۰

با توجه به آنکه در بخش های مختلف سایت به اصطلاحات بازرگانی اشاره شده است در این بخش به توضیح کاربردی مفهوم شرایط تحویل (اینکوترمز) می پردازیم.

اینکو ترمز یک کلمه مرکب است که از ترکیب سه کلمه انگلیسی (International Commercial Terms) به معنی اصطلاحات بین‌المللی بازرگانی تشکیل شده‌است و به صورت گسترده‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد. این اصطلاحات برای تفکیک هزینه‌ها و مسئولیتها بین فروشنده و خریدار استفاده می‌شود. اینکو ترمز به مسائل مرتبط با حمل کالا از فروشنده به خریدار پاسخ می‌دهد. مسائلی شامل حمل کالاها، ترخیص کالاها، واردات و صادرات کالاها، اینکه چه کسی مسئول پرداخت می‌باشد و اینکه ریسک جابجایی و انتقال کالا در مراحل مختلف حمل بر عهده چه کسی می‌باشد. اصطلاحات مختلف اینکوترمز(Incoterms) معمولأ با ذکر مکانهای جغرافیایی مورد استفاده قرار می‌گیرد نه عناوین مرتبط با جابجایی. اینکو ترمز توسط اتاق بازرگانی بین‌المللی International Chamber Of Commerce تهیه و تدوین شده‌است.

لازم به ذکر است ما در این بخش صرفا به توضیح کاربردی ترین اصطلاحات اینکوترمز که مشتریانمان با آنها در سایت برخورد می کنند پرداخته ایم و از ذکر موارد اضافه خودداری نموده ایم.

مخفف اصطلاح Ex Works

تعریف: تحویل کالا در نقطه عزیمت در مبدأ.

این قیمت خالص اعلام شده کالا تحویل درب کارخانه (بدون هیچ گونه هزینه اضافی شامل هزینه های حمل داخلی چین وهزینه های حمل هوایی یا دریایی و هزینه های ترخیص) می باشد.

مخفف اصطلاح Free On Boar

تعریف: تحویل کالا در عرشه کشتی در مبدأ. فروشنده وقتی کالا را از روی نرده کشتی عبور داد ریسک خود را خاتمه داده‌است. زمانی که کالایی فوب اعلام می شود یعنی کالا.

مخفف اصطلاح Cost and Freight

تعریف: ارزش و کرایه حمل تا مقصد. C&F سابق است ولی مخصوص حمل دریایی. کالا وقتی از روی نرده کشتی عبور می‌کند (بارگیری می‌شود) مسئولیت فروشنده خاتمه میابد. هزینه بیمه با خریدار است. هزینه حمل با فروشنده‌است. عقد قرارداد بیمه با خریدار است. و عقد قرارداد حمل با فروشنده.

مخفف اصطلاح Cost, Insurance and Freight

تعریف: ارزش، بیمه و کرایه حمل تا مقصد. مخصوص حمل دریایی می‌باشد. کالا وقتی از روی نرده کشتی بارگیری می‌شود مسئولیت فروشنده خاتمه میابد. هزینه حمل و بیمه با فروشنده‌است. عقد قرارداد حمل و بیمه با فروشنده‌است.

مخفف اصطلاح Delivered Duty Paid

تعریف: تحویل در مقصد با پرداخت حقوق و عوارض گمرکی.

این اصطلاح شامل کلیه هزینه ها از ابتدا تا انتها می باشد و زمانی که قیمت کالایی به صورت DDP اعلام می شود یعنی قیمت تمام شده کالا در انبار مشتری به وی اعلام شده است. (به استثنای هزینه حمل از دفتر یا انبار پارسیان تا انبار خریدار)

بدون دیدگاه

شما اولین دیدگاه را ثبت کنید.

دیدگاهتان را ثبت کنید

لطفا نام خود را وارد کنید لطفا آدرس ایمیل معتبر وارد کنید. لطفا پیغام خود را وارد کنید.