مدیرعامل بورس کالا از افزایش ۸۹ درصدی حجم قراردادهای آتی در سال ۱۳۹۵ خبر داد و گفت: بر پایه برنامه ریزی ها، برخی محصولات از طریق بورس کالای ایران به کشورهای همسایه صادر می شود.
«حامد سلطانی نژاد» در نشست خبری که در حاشیه دهمین نمایشگاه بین المللی بورس، بانک و بیمه برگزار شد، افزود: رکورد معاملات آتی در سال ۱۳۹۵ شکسته شد و به ۳۹۰ هزار میلیارد ریال رسید.
مدیرعامل بورس کالا گفت: پارسال ارزش بورس کالا نزدیک به ۸۱۷ هزار میلیارد ریال بود؛ در حالی که ارزش بورس تهران به ۶۳۹ هزار میلیارد ریال رسید.
وی اعلام کرد ۴۵ درصد معاملات بازار بورس کالا به بازار فیزیکی اختصاص داشت و ۴۲ درصد محصولات معامله شده مربوط به محصولات صنعتی و معدنی و ۳۱ درصد مربوط به محصولات کشاورزی بود.
سلطانی نژاد اضافه کرد: معاملات سلف از ابزارهای تامین مالی کوتاه مدت بنگاه ها و شرکت ها به شمار می رود که ۴۲ درصد ارزش بازار معادل ۱۵۷ هزار میلیارد ریال را به خود اختصاص دادند.
وی به استفاده از ابزارهای مالی «گواهی سپرده کالایی» در بورس کالا اشاره کرد و ادامه داد: پارسال معاملات گواهی سپرده ذرت ۸۲ درصد و گندم ۱۵ درصد رشد کرد.
سلطانی نژاد افزود: میزان معاملات محصولات کشاورزی ۲۲۹ درصد از نظر حجم و ۱۹۹ درصد از نظر ارزش رشد را رقم زد.

** ارتباط های بین المللی بورس کالا
مدیرعامل بورس کالا گفت: تاکنون با بورس های کالای کشورهایی مانند پاکستان، تایوان و اندونزی تفاهمنامه امضا شده است.
وی تاکید کرد از برنامه های امسال بورس کالا، گسترش بازار آتی در بخش های مختلف و راه اندازی بازار آتی ارز است و اضافه کرد: قرار است محصولات از طریق بورس کالای ایران به کشورهای همسایه صادر شود.
سلطانی نژاد ادامه داد: پذیرش انبار در خارج از کشور، عرضه خرما و شکر و عرضه شاخص مسکن در بورس کالا از دیگر برنامه های امسال است.
همچنین مدیرعامل بورس کالا گفت: راه اندازی صندوق های سرمایه گذاری طلا، راهی مطمئن برای جلوگیری از تلاطم و نوسان در بازار طلا به شمار می رود.
به گزارش ایرنا، دهمین دوره نمایشگاه بین‌المللی بورس، بانک و بیمه صبح امروز (شنبه) در محل نمایشگاه های بین المللی تهران آغاز به کار کرد.
این نمایشگاه تا بیست و نهم فروردین ماه (هجدهم آوریل ۲۰۱۷)، در نمایشگاه بین‌المللی تهران برپاست.
۳۶۰ شرکت و مجموعه اقتصادی شامل ارکان بورس، کارگزاری ها، شرکت های تامین سرمایه، شرکتهای مشاور سرمایه گذاری، موسسه های اعتباری و مالی، شرکت های خدمات بازار سرمایه، فعالان بورسی و بیمه ها در ۱۶ هزار مترمربع فضای نمایشگاهی حضور دارند.
در حاشیه این نمایشگاه دومین رویداد شرکت های نوپا یا استارتاپ‌های مالی ایران، خاورمیانه و شمال آفریقا برگزار می شود.

بدون دیدگاه

شما اولین دیدگاه را ثبت کنید.

دیدگاهتان را ثبت کنید

لطفا نام خود را وارد کنید لطفا آدرس ایمیل معتبر وارد کنید. لطفا پیغام خود را وارد کنید.