بعد از ظهر هفتم نوامبر دیدار رهبران دو ساحل تنگه تایوان در هتل “شانگریلا” سنگاپور رسما برگزار شد. دو طرف درباره پیشبرد توسعه صلح آمیز روابط دو ساحل تبادل نظر کردند. این نیز نخسین دیدار رهبران دو ساحل تنگه تایوان پس از سال ۱۹۴۹ میلادی به شمار می رود.

شی جین پینگ رئیس جمهور چین این نشست را یک حادثه تاریخی خواند و گفت که دو طرف در روابط خود در یک گذرگاه مهم زمانی قرار دارند.

وی بر ضرورت توسعه مناسبات مردمی چین و تایوان تاکید کرد و گفت: ما باید به خوبی در تاریخ ثبت کنیم که خردمندانه عمل کرده ایم و به جهانیان نیز نشان دهیم خواستار صلح و ثبات منطقه ای و جهانی هستیم.

‘شی جین پینگ’ بر تلاش دو طرف برای افزایش همکاری های دوجانبه نیز تاکید کرد

. امروز در کنار هم نشستیم ، هدف ما این است که تراژدی تاریخی تکرار نشود و دست آوردهای حاصله پیشرفت روابط صلح آمیز دو ساحل بار دیگر از دست داده نشود تا هموطنان دو ساحل بتوانند همچنان زندگی مسالمت آمیز و آرام را ایجاد کنند، فرزندان و نسل های بعدی ما از آینده صفا و درخشانی بهره مند شوند .

شی جین پینگ گفت ، دو ساحل باید از روند توسعه روابط دو طرف عبرت گرفته ، با مسئولیت پذیری به ملت و تاریخ گزینش صحیح و قابل آزمون تاریخ را انتخاب کنند . ما باید با رفتار به جهانیان نشان دهیم که چینی های دو ساحل کاملا می توانند با تدبیر مسائل خود را به نحو احسن حل کنند و بطور مشترک برای صلح و ثبات ، توسعه و شکوفایی منطقه و جهان سهام بیشتری ادا کنند.

‘ما یینگ جئو’ رییس جمهوری تایوان نیز در آغاز این نشست گفت: آینده از آن دو طرف است و باید برای افزایش تعاملات و همکاری های دو جانبه تلاش شود.

وی با اشاره به اینکه هر دو طرف دارای تاریخ مشترکی هستند، گفت که در دیدار با نخست وزیر سنگاپور تاکید کرده است روابط دو کشور باید افزایش یابد.

او بر نقش دو طرف برای ایجاد صلح و نقش تعیین کننده خود در روابط مسالمت آمیز تاکید کرد و گفت: در سال های اخیر همکاری های تایوان و چین در بخش های اقتصادی و تعامل دانشجویان وجود داشته است و ما باید با استفاده از استراتژی عملگرا، برای ایجاد روابط نزدیک تلاش کنیم.

وی عادی شدن روابط بین دو طرف را یک خواست متقابل و همچنین یک خواست جهانی عنوان کرد و با تاکید بر پنج نکته خواستار افزایش روابط در آینده شد.

کاهش تنش های بین دوطرف با تاکید بر اینکه دشمنی خاصی در گذشته وجود نداشته است، افزایش تعاملات و همکاری دو جانبه به نحوی که باعث منتفع شدن دو طرف شود، ایجاد مکانیزم هایی از قبیل خط ویژه ارتباطی به منظور حل برخی مشکلات از جمله نکاتی بودند که رییس جمهوری تایوان به آنها اشاره کرد.

پس از این سخنان مذاکرات دو طرف پشت درهای بسته ادامه یافت و قرار است روسای جمهور چین و تایوان پس از مذاکرات به طور جداگانه با خبرنگاران گفت وگو کنند.

روابط چین و جزیره تایوان از سال ۲۰۰۸ تاکنون روبه افزایش بوده است و دو طرف تلاش دارند میزان روابط خود را در آینده افزایش دهند.

بدون دیدگاه

شما اولین دیدگاه را ثبت کنید.

دیدگاهتان را ثبت کنید

لطفا نام خود را وارد کنید لطفا آدرس ایمیل معتبر وارد کنید. لطفا پیغام خود را وارد کنید.